Farby dekoracyjne – szybki pomysł na niecodziennie wyglądające ściany


Farby dekoracyjne – W poszukiwaniu alternatywy dla zwykłych farb ściennych warto wziąć pod uwagę farby dekoracyjne, które obecnie możemy zakupić w wielu interesujących wariantach do wyboru. To szczególny rodzaj powłok, które posiadają specjalne dodatki nadające im unikatowy wygląd. Jakie farby dekoracyjne znajdziemy w sklepach?Swoje niezwykłe efekty farby dekoracyjne zawdzięczają w szczególności specjalnym dodatkom. Są to między innymi masa perłowa, brokat, metaliczne drobinki, łuski perłowe, pył ceramiczny lub mineralny. Wszystkie z nich dają osobno oraz razem wspaniałe efekty. Połyskują w słońcu, momentami matowieją, przypominają beton czy kamień naturalny. Możliwości są tutaj naprawdę różnorodne!

Dzięki farbom dekoracyjnym możemy uzyskać takie efekty jak:

  • metaliczny – farba połyskuje metalicznym blaskiem w świetle i wygląda bardzo nowocześnie
  • perłowy – dzięki dodatkom efekt ściana uzyskuje dyskretne wykończenie z poświatą charakterystyczną dla perły
  • aksamitny – farby tego rodzaju przypominają aksamit, ponieważ zawierają specjalne łuski brokatowe dające trójwymiarowy efekt
  • brokatowy – drobinki brokatu w farbie sprawiają, że wspaniale błyszczy ona w świetle
Także powyższe efekty mogą być ze sobą łączone, na przykład w sprzedaży znajdziemy farby dekoracyjne perłowo-aksamitne, które dają połączenie matu z błyskiem, czy farby perłowo-metaliczne, które pozwalają na uzyskanie efektów podobnych o naturalnego kamienia.


Farby dekoracyjne można nakładać samodzielnie. Są one najczęściej oferowane jako gotowe i ewentualnie należy dodać do nich pigment, aby uzyskać oczekiwany rezultat kolorystyczny. Farby te nakłada się z wykorzystaniem pędzli lub wałków, postępując zgodnie z zaleceniami producenta. Przed rozpoczęciem nakładania farby należy również odpowiednio przygotować nawierzchnię.


Zatem wtedy, gdy zależy ci na uzyskaniu wyjątkowego efektu na ścianach, warto zdecydować się na farby dekoracyjne. Świetnie prezentują się zarówno wtedy, gdy wykończymy nimi całe wnętrze, jak i wtedy, gdy zastosujemy je tylko na wybraną ścianę, resztę natomiast możemy wykończyć farbą w podobnym kolorze, ale o jednolitej fakturze.

GALERIA FOTO: